Home

Back to Results

Orienteers;

 The third race of the OLOU Tuesday Evening Sprints was conducted last night.  Despite the threatening weather, we had a pretty decent turn out -37 participants including several newcomers. 

First place was taken by Dan Mattingly, next back was Doiug Keefe closely followed by Jeff Hamilton, who was closely pressured by his daughter Mary, the first of the ladies.  Novice orienteer Eric Beyerle won the junior men's division, his second victory in that class.

Several groups of juniors competed and showed considerable promise.

Next week's race will start at Hogan's Fountain.  I believe that Apollo High School from Owensboro will be bring their state championship team up from Owensboro to compete.   Arnie Franklin is the meet director of next week's event.

In the Sprint Series, Mary Hamilton took over first place in the Junior Women from Helen Haag.  Doug Keefe's 2nd place finish yesterday kept him on top of the men's list.  Carson Tophy has a one point lead for second over Ken Kling, who jumped exchanged places with Jim Carter.  In the Junior Men,  Eric Beyerle took over sole ownership of first place.  Shelly Pennington has still faced no opposition in the Senior Women's division.

 

Sprint # 3 Results - June 3, 2008

 

 

 

Name

Time

Class

Juniors

Dan Mattingly

21:35

Men

 

Douglas Keefe

24:47

Men

 

Jeff Hamilton

25:30

Men

 

Mary Hamilton

26:42

Junior Women

Y

David Flaugher & 3 others

31:05

Group

3 Juniors

Ken Kling

31:05

Men

 

Eric Beyerle

33:17

Junior Men

Y

Carson Torpey

34:05

Men

 

Louis Smith

34:18

Men

 

Jim Carter

34:57

Men

 

Tim Cave , Samantha Cave & 1 other

37:50

Group

2 Juniors

Zack Beavin & Thomas Cave

46:02

Group

2 Juniors

David and Ryan Cleveland

53:15

Group

 

Ajith Rajapaksha

56:41

Men

 

Adam Beam & Russ Lemay

59:30

Group

 

Lloyd Vest & Michael Scroggins

62:20

Group

 

Lyle and Linda Graham

68:00

Group

 

Amy, Megan, Eric & Ashley Brangers

75:30

Group

3 Juniors

Charlie Hammon & Jimmy Paul

DNF

Group

2 Juniors

Kenny Stottman, Jessica Byrd & Paige Scharfenberger

DNF

Group

2 Juniors

Alison Torpey

DNF

Women

 

 

 

 

 

37 Participants:

 

21 Adults

16 Juniors

 

A big thank you to everyone who came out to Cherokee Park on Tuesday, June 3rd for a muddy good time.  Special thanks to Alison Ewart and Shelley Pennington for assistance with course design, control setting and control pick-up; Dan Mattingly for printing the maps; Shelley Pennington for starting line; Arnie Franklin for finish line; Alison Ewart for checking punch cards; and Ken Kling for control pick-up.

Paul Vice, Meet director.

 

 

 

 

 

 

 

 

2008 SPRINT SERIES STANDINGS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RACE

 

 

 

 

 

 

 

Total Points

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

Champs

 

    MEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Doug Keefe

86

 

30

28

28

 

 

 

 

 

 

2

Carson Torpey

68

 

20

26

22

 

 

 

 

 

 

3

Kenny Kling

67

 

19

24

24

 

 

 

 

 

 

4

Jim Carter

63

 

24

20

19

 

 

 

 

 

 

5

Dan Mattingly

60

 

 

30

30

 

 

 

 

 

 

6

Jeff Hamilton

54

 

28

 

26

 

 

 

 

 

 

7

Louis Smith

42

 

22

 

20

 

 

 

 

 

 

8

Ajith Rajapalsha

37

 

19

 

18

 

 

 

 

 

 

9

Paul Vice

26

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Christian Juncket

22

 

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  WOMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Shelly Pennington

60

 

30

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  JUNIOR MEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Eric Beyerle

60

 

 

30

30

 

 

 

 

 

 

2

Patrick Torpey

30

 

30

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Tai Tang

28

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  JUNIOR WOMEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Mary Hamilton

60

 

30

 

30

 

 

 

 

 

 

2

Helen Hagg

58

 

28

30

 

 

 

 

 

 

 

3

Jodi Cleaver

26

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Cari Lukat

24

 

24

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Felisha Simmons

22

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Andrea Paynter

20

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OLOU Sprint series points are awarded in 4 classes.

 

 

 

 

 

 

 

Total points are determined by the highest of 5 races.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Point values:   1st = 30;  2nd = 28;  3rd = 26;  4th = 24;  5th = 22; 

 

 

 

 

 

6th = 20;  7th = 19   with one point less for each subsequent finish till 25th = 1pt.