Results, E. P. Tom Sawyer State Park, 10 September 2011

We had a good turnout for our first fall event.  We were pleased to have Girl Scout Troop #891 attend with 14 total.  Also thanks to students from North Bullitt, Shawnee and Central for coming out.

 

On the sprint, Helen Hagg posted the best time with Jeff Hamilton, Mary Hamilton, Bruce Moore, and Mike Bowen not far behind.

 

On the Score O we had four clean the course.  David Waller posted the fastest male time followed by Doug Keefe (who also cleaned the course). Finishing third and fourth among the men were Tony Redemann and Joseph Mills, each with 29 controls. 

 

On the women's side, Helen Hagg  posted the fastest time while cleaning the course.  Diana Keefe also cleaned the course and finished second. Diane McKim got 28 controls for third place, while Girl Scout Troop 891 - Group #1 finished in 4th place at 14 controls.

 

Thanks to everyone that came out.  There were some scores on the Sprint that were estimated and some cards may not have been turned in. We had a mix of manual and e-punch on the Sprint, so there is not as much information posted as usual.

 

Here are the complete results.

 

                       Sprint Results
1 Helen Hagg 13:50
2 Jeff Hamilton 15:54
3 Mary Hamilton 16:03
4 Bruce Moore 16:33
5 Mike Bowen 18:32
6 Larry Ketcherside 19:35
7 Diane Mckim 21:36
8 Louis Smith 22:50
9 Charles Morton 23:00
9 Jason Lewis 23:00
11 Micah Tyler 29:11:00
12 Don Vogel 30:56:00
13 Tranisha bowman 30:59:00
14 Nuerin Ahmed 31:07:00
15 Scott Fecher 33:49:00
16 Laura Fergusion 40:00:00
17 Carlyn Eaton-N 41:00:00
18 Troop 891 Girl Scout #2 41:48:00
19 Suzie McElroy 43:18:00
20 Troop 891 Girl Scout #1 43:25:00
21 Troop 891 Girl Scout #3 1:13:24
22 Andrew Moore 1:16:00
Several of the above where done on manual score sheets.  Some of the times appeared to be 
estimated.  Sorry, but we don't have more details. 

 

Score-0 Results

 

Chip Surname First name Time Controls Cl.name City Sex
Female Results
437915 Hagg Helen 1:24:52 30 OLOU OLOU Female
2019590 Keefe Diana 1:31:52 30 OLOU OLOU Female
420789 McKim Diane 1:54:27 28 OLOU OLOU Female
2019528 Girl Scout #1 Troop 891 1:50:20 14 OLOU OLOU Female
420796 Graham Linda 1:46:37 11 OLOU OLOU Female
437958 Ewart Alison 1:46:40 11 OLOU OLOU Female
420788 Logan Nancy 1:47:02 11 OLOU OLOU Female
2019540 Girl Scout #3 Troop 891 1:52:44 11 OLOU OLOU Female
2019586 Girl Scout #2 Troop 891 0:58:21 7 OLOU OLOU Female
Male Results
432074 Waller David 1:12:29 30 OCIN Cincinnati Male
2019529 Keefe Doug 1:31:54 30 OLOU OLOU Male
432158 Redemann Tony 1:44:13 29 NBHS North Bullitt Co HS Male
432154 Mills Joseph 1:44:21 29 NBHS North Bullitt Co HS Male
432194 Moore Bruce 1:54:13 28 OLOU OLOU Male
2019585 Racke Timmy 1:50:51 25 NBHS North Bullitt Co HS Male
432153 Buchanan Daniel 1:50:57 25 NBHS North Bullitt Co HS Male
432172 Kling Ken 1:40:55 24 OLOU OLOU Male
437952 Lease Montana 1:50:14 24 NBHS North Bullitt Co HS Male
432180 Ewell Tyler 1:50:18 23 NBHS North Bullitt Co HS Male
255425 Smith Louis 1:53:22 23 OLOU OLOU Male
2019522 Fecher Scott 1:46:42 19 OLOU OLOU Male
2019573 Tyler Micah 1:46:45 18 OLOU OLOU Male
432179 Denton & Clark Holland, 1:58:06 18 NBHS North Bullitt Co HS Male
Overtime: Lost 10 points.
417265 Lewis Jason 2:10:56 11 Shawnee Shawnee HS Male
2019593 Morton Charles 2:11:02 11 Shawnee Shawnee HS Male