Results, Camp Barren Ridge, 9 January 2016

A total of 81 came out to try the "Second Annual Race to the Island" at Camp Barren Ridge.  There were only four who completed both the Score O and the Time Trial.  They were Keith Anderson (former West Point Orienteering Team Member), Aaron Smith, Chris Greenlee, and Billy Stokes.  Billy Stokes, from Hopkins Central, was the only high school student to complete both levels.  It was great to have seven schools come out to the event. 

 A special thanks to Carl, Nancy and Paul who helped with control pickup.  [We got them all out before the rain started!]  I appreciated the Smith family picking up all the signs.  We are grateful to Pam Barnes, the ranger of the camp, for her help and assistance. Also, special thanks to the Girl Scouts for the use of the camp, and the girls who came out to try Orienteering again.

 Results are posted below for both the Time Trial and the Score O.

TIME TRIAL:


Time Trial 09JAN16 Camp Barren Ridge Course: 8 controls 4.3 km 78 m
  1 Keith Andersen 	                35:32
  2 Aaron Smith 	                37:55
  3 Chris Greenlee	                53:04
  4 Billy Stokes Hopkins Central	60:12

Time Trial Splits


Time Trial 09JAN16 Camp Barren Ridge Course: 8 controls 4.3 km 78 m

  # Name                         Result   Start     1.( 31)   2.( 32)   3.( 33)   4.( 34)   5.( 66)   6.( 36)   7.( 37)   8.( 49)   Finish.           min/km
  1 Keith Andersen               35:32  11:25:48    3:37  1   9:05  1  17:08  2  21:03  2  23:51  1  25:40  1  30:26  1  33:50  1  35:32  1   35:32     8.26
                                                    3:37  1   5:28  1   8:03  3   3:55  1   2:48  1   1:49  1   4:46  1   3:24  1   1:42  1
                                                    0:00      0:00      2:38      0:00      0:00      0:00      0:00      0:00      0:00  
  2 Aaron Smith                  37:55  12:00:26    4:17  2  10:26  2  15:51  1  20:27  1  24:28  2  26:38  2  31:31  2  36:07  2  37:55  2   37:55     8.82
                                                    4:17  2   6:09  2   5:25  1   4:36  2   4:01  2   2:10  3   4:53  2   4:36  2   1:48  2
                                                    0:40      0:41      0:00      0:41      1:13      0:21      0:07      1:12      0:06  
  3 Chris Greenlee               53:04  00:15:00    5:45  4  14:25  4  21:54  3  27:52  3  35:11  3  37:06  3  44:00  3  50:02  3  53:04  3   53:04    12.34
                                                    5:45  4   8:40  4   7:29  2   5:58  3   7:19  4   1:55  2   6:54  3   6:02  3   3:02  4
                                                    2:08      3:12      2:04      2:03      4:31      0:06      2:08      2:38      1:20  
  4 Billy Stokes HopkinsCentra   60:12  00:25:19    5:14  3  13:49  3  23:35  4  32:13  4  36:45  4  40:10  4  49:49  4  57:16  4  60:12  4   60:12    14.00
                                                    5:14  3   8:35  3   9:46  4   8:38  4   4:32  3   3:25  4   9:39  4   7:27  4   2:56  3
                                                    1:37      3:07      4:21      4:43      1:44      1:36      4:53      4:03      1:14  

Overall Results:

SI-Card Name High School ST_time FI_time Time Score O Points Time Trial Total Points
432185 Keith Anderson 10:35:22 11:21:47 0:46:25 18 8 26
9101134 Aaron Smith 11:02:15 11:52:48 0:50:33 18 8 26
437921 Chris Greenlee 11:00:59 12:12:15 1:11:16 18 8 26
437914 Billy Stokes Hopkins County Central 10:57:05 12:22:00 1:24:55 18 8 26
2019572 Boarman/Sayre/Roby Daviess County 10:21:08 11:45:12 1:24:04 18 18
432196 Josh Couch 11:00:24 12:29:09 1:28:45 18 18
2019600 Cannon/Swift/Horn Daviess County 10:25:42 11:59:08 1:33:26 18 18
437933 Paul Vice 11:27:53 13:02:22 1:34:29 18 18
420800 Laurie Bishop 11:01:57 12:40:37 1:38:40 18 18
2019539 Michael Blankenship Warren East 11:00:00 12:38:47 1:38:47 18 18
437920 Josh Baker Warren East 11:00:04 12:41:11 1:41:07 18 18
437915 Machaua Casray Warren East 11:00:06 12:41:13 1:41:07 18 18
255425 Louis Smith 11:01:36 12:47:48 1:46:12 18 18
437946 Patrick Cunningham Apollo 10:21:11 12:26:25 2:05:14 18 18
437954 Donavin Gossett Hopkins County Central 10:57:10 13:06:02 2:08:52 18 18
437903 Logan Stanley Hopkins County Central 10:56:56 13:06:04 2:09:08 18 18
437953 Bailey Herndon Hopkins County Central 10:57:01 13:06:10 2:09:09 18 18
437906 Ben Danko Sumner School 11:00:26 13:10:33 2:10:07 18 18
432193 Dunsford/Nelson Sumner School 11:02:59 13:19:40 2:16:41 18 18
437907 Jason Hawkins Sumner School 11:13:31 13:36:46 2:23:15 18 18
432198 Morris/Johnson Sumner School 11:02:06 13:33:55 2:31:49 18 18
2019534 Reid/Miller Allen County 10:57:18 13:30:55 2:33:37 18 18
437938 Stokes/Grimes/Griebe Hopkins County Central 11:00:03 13:40:04 2:40:01 18 18
437905 Privett Sumner School 10:59:26 13:43:34 2:44:08 18 18
437901 Cruz/Fite/Siebert Sumner School 11:05:05 13:38:33 2:33:28 17 17
432199 Robertson/Smith/Cruz Sumner School 11:02:52 13:40:54 2:38:02 17 17
437929 Anna Rutland Apollo 10:23:40 13:10:38 2:46:58 17 17
432195 Ward/Ballinger/Bacon Sumner School 11:00:07 13:49:08 2:49:01 17 17
432180 Megan Estes Warren East 11:37:23 13:34:46 1:57:23 16 16
432181 Carl Christy 11:08:02 13:15:45 2:07:43 16 16
432187 Team One Academy at Shawnee 10:58:00 13:27:50 2:29:50 16 16
432189 Major Steimle Academy at Shawnee 10:59:33 13:30:00 2:30:27 16 16
437952 Brea Dickens Apollo 10:23:42 13:10:45 2:47:03 16 16
437945 Mariah Stovall Apollo 10:26:02 13:10:22 2:44:20 15 15
216568 Colonel Paul Apollo 10:26:05 13:11:45 2:45:40 15 15
432182 Jonas Carter 11:03:09 13:21:07 2:17:58 14 14
437911 Rodgers/Stratton Hopkins County Central 10:59:41 13:38:04 2:38:23 13 13
432197 Brian Tottle Sumner School 11:01:25 13:51:56 2:50:31 13 13
432194 Quinton Wasden Sumner School 11:00:28 13:53:15 2:52:47 13 13
437904 Privett/Teagle/Kelly Sumner School 11:02:19 13:24:58 2:22:39 12 12
2019522 Nancy Logan 11:46:20 13:49:02 2:02:42 11 11
437958 Alison Ewart 11:46:18 13:34:36 1:48:18 10 10
2019576 Kenzey Allara 10:58:43 13:50:16 2:51:33 10 10
437927 Zoe Scott 10:58:40 13:50:13 2:51:33 10 10
2019573 Cheyenne Aaron 10:58:41 13:50:15 2:51:34 10 10
432183 Shirley Grise 10:58:45 13:51:15 2:52:30 10 10
2019525 Ruth Staruch 10:58:39 13:51:12 2:52:33 10 10
432186 Team Two Academy at Shawnee 10:55:51 12:50:05 1:54:14 5 5
432188 Team Three Academy at Shawnee 11:01:13 12:19:26 1:18:13 3 3